FCP36N60N
onsemi
Produkt-Nr.:
FCP36N60N
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 36A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4785 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 112 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 18A, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series SupreMOS™
Power Dissipation (Max) 312W (Tc)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V