FDI045N10A-F102
Fairchild Semiconductor
Produkt-Nr.:
FDI045N10A-F102
Paket:
I2PAK (TO-262)
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
N-CHANNEL POWERTRENCH MOSFET 100
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5270 pF @ 50 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 74 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package I2PAK (TO-262)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 263W (Tc)
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V