Zuhause / Film Capacitors / FKP1R022205H00JSSD
minImg
FKP1R022205H00JSSD
WIMA
Produkt-Nr.:
FKP1R022205H00JSSD
Hersteller:
WIMA
Beschreibung:
FKP 1 0.022 F 1250 VDC 10.5X20.5
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FKP 1
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 600V
Mfr WIMA
Capacitance 0.022 µF