FQB20N06LTM
onsemi
Produkt-Nr.:
FQB20N06LTM
Hersteller:
onsemi
Paket:
D²PAK (TO-263)
Beschreibung:
MOSFET N-CH 60V 21A D2PAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 630 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 5 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 10.5A, 10V
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 53W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V