FQB20N06TM
Fairchild Semiconductor
Produkt-Nr.:
FQB20N06TM
Paket:
D2PAK (TO-263)
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 60V 20A D2PAK
Auf Lager : 1550
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 740
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 590 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package D2PAK (TO-263)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 53W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Vgs (Max) ±25V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V