FQP10N60C
onsemi
Produkt-Nr.:
FQP10N60C
Hersteller:
onsemi
Paket:
TO-220-3
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 9.5A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2040 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 730mOhm @ 4.75A, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.5A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V