FQP11N50CF
onsemi
Produkt-Nr.:
FQP11N50CF
Hersteller:
onsemi
Paket:
TO-220-3
Beschreibung:
MOSFET N-CH 500V 11A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2055 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 5.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Series FRFET®
Power Dissipation (Max) 195W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V