FQU2N50BTU
Fairchild Semiconductor
Produkt-Nr.:
FQU2N50BTU
Paket:
I-PAK
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 500V 1.6A IPAK
Auf Lager : 60263
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 740
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.3Ohm @ 800mA, 10V
Supplier Device Package I-PAK
Vgs(th) (Max) @ Id 3.7V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 30W (Tc)
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Fairchild Semiconductor
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.6A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V