FQU3N40TU
onsemi
Produkt-Nr.:
FQU3N40TU
Hersteller:
onsemi
Paket:
I-PAK
Beschreibung:
MOSFET N-CH 400V 2A IPAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 1A, 10V
Supplier Device Package I-PAK
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 30W (Tc)
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V