Zuhause / Single Diodes / GP10G-4004-M3/73
minImg
GP10G-4004-M3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Produkt-Nr.:
GP10G-4004-M3/73
Paket:
DO-204AL (DO-41)
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Benutzer handbuch
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 3 µs
Capacitance @ Vr, F 8pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V
Series SUPERECTIFIER®
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Package Tape & Box (TB)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 1A