Zuhause / Diode Arrays / GSXF060A040S1-D3
minImg
GSXF060A040S1-D3
SemiQ
Produkt-Nr.:
GSXF060A040S1-D3
Beschreibung:
DIODE FAST REC 400V 60A SOT227
Benutzer handbuch
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 75 ns
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-227
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 400 V
Series -
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Technology Standard
Diode Configuration 2 Independent
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 60 A
Mfr SemiQ
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C