HFW15R-1STBE1LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
HFW15R-1STBE1LF
Beschreibung:
CONN BOTTOM 15POS 1MM R/A
Benutzer handbuch
Actuator Color -
Mating Cycles -
Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.075" (1.90mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 15
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series HFW-R
Locking Feature -
Pitch 0.039" (1.00mm)