HFW20R-2STE1H1LF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
HFW20R-2STE1H1LF
Beschreibung:
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A
Auf Lager : 3139
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Mating Cycles 30
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.075" (1.90mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Features -
Cable End Type Straight or Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 20
Locking Feature -
Pitch 0.039" (1.00mm)