HFW29S-2STE1HLF
Amphenol ICC (FCI)
Produkt-Nr.:
HFW29S-2STE1HLF
Beschreibung:
CONN FFC FPC VERT 29POS 1MM SMD
Benutzer handbuch
Actuator Color -
Mating Cycles 30
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.209" (5.30mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Cable End Type Straight, Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Positions 29
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series HFW-S
Locking Feature -
Pitch 0.039" (1.00mm)