HGTG40N60A4
Fairchild Semiconductor
Produkt-Nr.:
HGTG40N60A4
Paket:
TO-247
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 390V, 40A, 2.2Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 400µJ (on), 370µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 25ns/145ns
Supplier Device Package TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm) 300 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 350 nC
Power - Max 625 W