HGTG40N60B3
Harris Corporation
Produkt-Nr.:
HGTG40N60B3
Hersteller:
Harris Corporation
Beschreibung:
70A, 600V, UFS N-CHANNEL IGBT
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 480V, 40A, 3Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 1.05mJ (on), 800µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 70 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 47ns/170ns
Supplier Device Package TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm) 330 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 250 nC
Power - Max 290 W