HM0550800000G
Amphenol Anytek
Produkt-Nr.:
HM0550800000G
Hersteller:
Amphenol Anytek
Beschreibung:
TERM BLK 5POS TOP ENT 5.08MM PCB
Benutzer handbuch
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Screw Thread -
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Positions Per Level 5
Screw Material - Plating -
Torque - Screw -
Housing Material Thermoplastic
Color Gray
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Wire Gauge 12-28 AWG
Number of Levels 1
Series HM
Voltage 250 V
Mfr Amphenol Anytek
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 8 A