HW13B0000000G
Amphenol Anytek
Produkt-Nr.:
HW13B0000000G
Hersteller:
Amphenol Anytek
Beschreibung:
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 2.5MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.465" (11.80mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 4 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 20-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 13
Number of Positions 13
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color Green
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HW
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 150 V
Pitch 0.098" (2.50mm)