HW1970020000G
Amphenol Anytek
Produkt-Nr.:
HW1970020000G
Hersteller:
Amphenol Anytek
Beschreibung:
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 10 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-26 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 19
Number of Positions 19
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color Black
Wire Strip Length 8-9mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HW
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)