HW2030020000G
Amphenol Anytek
Produkt-Nr.:
HW2030020000G
Hersteller:
Amphenol Anytek
Beschreibung:
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.488" (12.40mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 8 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Features Mating Flange
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 20
Number of Positions 20
Torque - Screw -
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color Black
Wire Strip Length 8-9mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series HW
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.150" (3.81mm)