HWN0.38BK100
Techflex
Produkt-Nr.:
HWN0.38BK100
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
EXPAND SLEEVING 3/8" X 100' BLK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® Heavy Wall
Type Sleeve
Length 100' (30.48m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.375" (9.53mm)
Environment Protection UV Resistant
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 0.750" (19.05mm)
Wall Thickness 0.038" (0.96mm)