HWN1.50BK250
Techflex
Produkt-Nr.:
HWN1.50BK250
Hersteller:
Techflex
Beschreibung:
EXPAND SLEEVE 1.5" X 250' BLACK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® Heavy Wall
Type Sleeve
Length 250' (76.20m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.500" (38.10mm)
Environment Protection UV Resistant
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Diameter - Inside, Expanded 2.000" (50.80mm)
Wall Thickness 0.038" (0.96mm)