IDY10S120XKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IDY10S120XKSA1
Paket:
PG-TO247HC-3
Beschreibung:
DIODE SIC 1.2KV 5A TO247HC-3
Benutzer handbuch
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 250pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PG-TO247HC-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 1200 V
Series CoolSiC™+
Package / Case TO-247-3 Variant
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 10 A
Mfr Infineon Technologies
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 5A