Zuhause / Single IGBTs / IKB20N60H3ATMA1
minImg
IKB20N60H3ATMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IKB20N60H3ATMA1
Paket:
PG-TO263-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT 600V 40A 170W TO263-3
Auf Lager : 1890
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 20A, 14.6Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 112 ns
Switching Energy 690µJ
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 16ns/194ns
Supplier Device Package PG-TO263-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Series TrenchStop®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 20A
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge 120 nC
Power - Max 170 W