Zuhause / Single IGBTs / IKP30N65F5XKSA1
minImg
IKP30N65F5XKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IKP30N65F5XKSA1
Paket:
PG-TO220-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT TRENCH 650V 55A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 15A, 23Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 55 ns
Switching Energy 280µJ (on), 70µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 55 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 19ns/170ns
Supplier Device Package PG-TO220-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 90 A
Series TrenchStop™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 30A
Package / Case TO-220-3
Gate Charge 65 nC
Power - Max 188 W