Zuhause / Single IGBTs / IKQ120N60TXKSA1
minImg
IKQ120N60TXKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IKQ120N60TXKSA1
Paket:
PG-TO247-3-46
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT 600V 160A TO247-3-46
Auf Lager : 1439
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 120A, 3Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 241 ns
Switching Energy 6.2mJ (on), 5.9mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 160 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 50ns/565ns
Supplier Device Package PG-TO247-3-46
Current - Collector Pulsed (Icm) 480 A
Series TrenchStop™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 120A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 703 nC
Power - Max 833 W