Zuhause / Single IGBTs / IKW40N120T2FKSA1
minImg
IKW40N120T2FKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IKW40N120T2FKSA1
Beschreibung:
IGBT 1200V 75A 480W TO247-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 600V, 40A, 12Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 258 ns
Switching Energy 5.25mJ
Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 33ns/314ns
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series TrenchStop®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 192 nC
Power - Max 480 W