Zuhause / Single IGBTs / IKW40N60H3FKSA1
minImg
IKW40N60H3FKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IKW40N60H3FKSA1
Beschreibung:
IGBT TRENCH/FS 600V 80A TO247-3
Auf Lager : 1474
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 40A, 7.9Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 124 ns
Switching Energy 1.68mJ
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 19ns/197ns
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series TrenchStop®
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 223 nC
Power - Max 306 W