IL-Y-7P-S15L2-EF
JAE Electronics
Produkt-Nr.:
IL-Y-7P-S15L2-EF
Hersteller:
JAE Electronics
Beschreibung:
CONN HEADER R/A 7POS 1.5MM
Benutzer handbuch
Insulation Height 0.148" (3.75mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr JAE Electronics
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.059" (1.50mm)
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 7
Termination Kinked Pin, Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series IL-Y
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Brown
Contact Length - Post 0.106" (2.69mm)