IMBG65R260M1HXTMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IMBG65R260M1HXTMA1
Paket:
PG-TO263-7-12
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
SILICON CARBIDE MOSFET PG-TO263-
Auf Lager : 235
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 201 pF @ 400 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 18 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 346mOhm @ 3.6A, 18V
Supplier Device Package PG-TO263-7-12
Vgs(th) (Max) @ Id 5.7V @ 1.1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Series CoolSIC™ M1
Power Dissipation (Max) 65W (Tc)
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Vgs (Max) +23V, -5V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V