IPB180N03S4LH0ATMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPB180N03S4LH0ATMA1
Paket:
PG-TO263-7-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 30V 180A TO263-7
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 23000 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.95mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package PG-TO263-7-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 200µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Vgs (Max) ±16V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V