IPL60R085P7AUMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPL60R085P7AUMA1
Paket:
PG-VSON-4
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 39A 4VSON
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2180 pF @ 400 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 11.8A, 10V
Supplier Device Package PG-VSON-4
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 590µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™ P7
Power Dissipation (Max) 154W (Tc)
Package / Case 4-PowerTSFN
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 39A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V