IPP023N04NGXKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPP023N04NGXKSA1
Paket:
PG-TO220-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 40V 90A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10000 pF @ 20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 90A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 95µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V