IPP028N08N3GXKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPP028N08N3GXKSA1
Paket:
PG-TO220-3
Beschreibung:
MOSFET N-CH 80V 100A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14200 pF @ 40 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 206 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 270µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V