IPP120N06S4H1AKSA2
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPP120N06S4H1AKSA2
Paket:
PG-TO220-3-1
Beschreibung:
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 21900 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 270 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 100A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 200µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V