IPP60R160P6XKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPP60R160P6XKSA1
Paket:
PG-TO220-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 23.8A TO220-3
Auf Lager : 493
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2080 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 9A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 750µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™ P6
Power Dissipation (Max) 176W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23.8A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V