IPP60R1K4C6XKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPP60R1K4C6XKSA1
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 3.2A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.1 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 1.1A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 28.4W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.2A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V