IPTG025N08NM5ATMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPTG025N08NM5ATMA1
Paket:
PG-HSOG-8-1
Beschreibung:
TRENCH 40<-<100V PG-HSOG-8
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6500 pF @ 40 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 150A 10V
Supplier Device Package PG-HSOG-8-1
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 108µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 167W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Ta), 184A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V