IPW90R1K2C3FKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IPW90R1K2C3FKSA1
Paket:
PG-TO247-3-1
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 900V 5.1A TO247-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 710 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 2.8A, 10V
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 310µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.1A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V