IR2102PBF
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IR2102PBF
Paket:
8-PDIP
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8DIP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Input Type Inverting
Driven Configuration Half-Bridge
Rise / Fall Time (Typ) 100ns, 50ns
Number of Drivers 2
Gate Type IGBT, N-Channel MOSFET
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-PDIP
Current - Peak Output (Source, Sink) 210mA, 360mA
Series -
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 10V ~ 20V
Mfr Infineon Technologies
Channel Type Independent
High Side Voltage - Max (Bootstrap) 600 V
Package Tube
Logic Voltage - VIL, VIH 0.8V, 3V