IRFR5505PBF
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IRFR5505PBF
Paket:
D-Pak
Beschreibung:
MOSFET P-CH 55V 18A DPAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type P-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 650 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 9.6A, 10V
Supplier Device Package D-Pak
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 57W (Tc)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V