IRG4BC40W-LPBF
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IRG4BC40W-LPBF
Paket:
TO-262
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT 600V 40A TO262
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 480V, 20A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 110µJ (on), 230µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 27ns/100ns
Supplier Device Package TO-262
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Gate Charge 98 nC
Power - Max 160 W