IRGB30B60KPBF
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IRGB30B60KPBF
Paket:
TO-220AB
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT 600V 78A 370W TO220AB
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 350µJ (on), 825µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 78 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 46ns/185ns
Supplier Device Package TO-220AB
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.35V @ 15V, 30A
Package / Case TO-220-3
Gate Charge 102 nC
Power - Max 370 W