IRGP30B60KD-EP
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IRGP30B60KD-EP
Paket:
TO-247AD
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT 600V 60A 304W TO247AD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 125 ns
Switching Energy 350µJ (on), 825µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 46ns/185ns
Supplier Device Package TO-247AD
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.35V @ 15V, 30A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 102 nC
Power - Max 304 W