Zuhause / Single IGBTs / IRGSL15B60KDPBF
minImg
IRGSL15B60KDPBF
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IRGSL15B60KDPBF
Paket:
PG-TO262-3
Beschreibung:
IGBT 600V 31A 208W TO262
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 400V, 15A, 22Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 92 ns
Switching Energy 220µJ (on), 340µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 31 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 34ns/184ns
Supplier Device Package PG-TO262-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 62 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 15A
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Gate Charge 56 nC
Power - Max 208 W