IRU1206-18CY
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IRU1206-18CY
Paket:
SOT-223
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
Benutzer handbuch
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Input (Max) 12V
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 50 mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Infineon Technologies
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 1A