IRU1207-18CS
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
IRU1207-18CS
Paket:
8-SOIC
Beschreibung:
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8SOIC
Benutzer handbuch
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Input (Max) 12V
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 50 mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Infineon Technologies
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 1A