IXFP20N85X
IXYS
Produkt-Nr.:
IXFP20N85X
Hersteller:
IXYS
Paket:
TO-220-3
Beschreibung:
MOSFET N-CH 850V 20A TO220AB
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1660 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 330mOhm @ 500mA, 10V
Supplier Device Package TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 2.5mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 850 V
Series HiPerFET™, Ultra X
Power Dissipation (Max) 540W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr IXYS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V