IXGX28N140B3H1
IXYS
Produkt-Nr.:
IXGX28N140B3H1
Hersteller:
IXYS
Paket:
PLUS247™-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT 1400V 60A 300W PLUS247
Benutzer handbuch
Operating Temperature -
Test Condition 960V, 28A, 5Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 350 ns
Switching Energy 3.6mJ (on), 3.9mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1400 V
Td (on/off) @ 25°C 16ns/190ns
Supplier Device Package PLUS247™-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Series GenX3™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.6V @ 15V, 28A
Package / Case TO-247-3 Variant
Gate Charge 88 nC
Power - Max 300 W