JANTXV1N6631/TR
Microchip Technology
Produkt-Nr.:
JANTXV1N6631/TR
Paket:
E-PAK
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
DIODE GEN PURP 1.1KV 1.4A E-PAK
Benutzer handbuch
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Capacitance @ Vr, F 40pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package E-PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 4 µA @ 1100 V
Series Military, MIL-PRF-19500/590
Package / Case E, Axial
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 1.4 A
Mfr Microchip Technology
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1100 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 1.4A